Poznaj rodzaje form wtryskowych
Formy wtryskowe to niezastąpione narzędzia do produkcji przedmiotów z tworzywa sztucznego. Dzięki nim możemy otrzymać setki identycznych egzemplarzy, a sam wyrób przebiega szybko, pewnie i niemal automatycznie. Na efektywność produkcji wpływa zróżnicowanie form wtryskowych, dlatego warto poznać ich podstawowe rodzaje.
Jakie wymagania musi spełniać forma wtryskowa?
Wprowadzenie form wtryskowych w znaczny sposób przyspieszyło produkcję. To właśnie w nich zastyga tworzywo sztuczne, przybierając oczekiwany kształt. Formy wtryskowe są przykładem precyzyjnego urządzenia zapewniającego powtarzalność produkcji. Jednak zanim forma wtryskowa trafiła na linię produkcyjną, jej przygotowanie wymagało wielu zabiegów i obliczeń. W projekcie należy uwzględnić wszystkie wymagania tworzywa oraz parametry wpływające na jego zastyganie i kształtowanie. Wiemy, że przydatność przyszłego wyrobu zależy od tego, jak zaplanujemy geometrię gniazda.
Nie bez znaczenia są też właściwości narzędzi z nowoczesnego parku maszyn. To ich możliwości wpływają na poprawne wykonanie formy, a więc np. równomierną grubość ścianek, głębokość żłobienia czy kąt nachylenia ułatwiający wypchnięcie wypraski. Inwestorzy i odbiorcy otrzymują produkt najwyższej jakości, funkcjonalny i odznaczający się walorami estetycznymi. Forma wtryskowa musi więc spełnić wiele warunków, abyśmy mogli korzystać z jej zalet.
Jakie wyróżniamy rodzaje form wtryskowych?
Poszukiwanie efektywnych metod wytwarzania wyrobów z tworzyw sztucznych to wynik zapotrzebowania na produkty tego typu. Obecnie trudno wskazać dziedzinę, w której nie korzystano by z polimerów. Wielką rolę odgrywa niski koszt ich przetwórstwa, ale nie można pominąć właściwości materiałów sztucznych. W przeciwieństwie do innych surowców wykazują one odporność na działanie wielu czynników i są podatne na formowanie. W korzystaniu z pełni ich właściwości pomaga zastosowanie odpowiedniego typu formy wtryskowej.
Wśród dostępnych rodzajów form wtryskowych możemy wyróżnić:
- Formy zimnokanałowe – tańsze, ponieważ mają uproszczoną budowę, ale wymagają załadowania większej ilości materiału termoplastycznego, aby zostały wypełnione równomiernie wszystkie kanały w formie. Zużywają też większą ilość energii, gdyż same ogrzewają surowiec, aby pod wpływem ciepła przybrał właściwy kształt. Podczas formowania powstają odpady, tzw. wlewek wymagający natychmiastowego usuwania. Znajdują zastosowanie podczas produkcji małej serii wyrobów oraz tych o niewielkich rozmiarach. Formy tego typu dzielimy na:
- formy z jedną płaszczyzną podziału,
- formy z dwiema płaszczyznami podziału.
- Formy gorącokanałowe – ich budowa jest bardziej skomplikowana z uwagi na wprowadzone grzałki i termopary skracające cykl pracy i pozwalające na całkowite wykorzystanie materiału bez wytwarzania odpadów. Stosowane są do wyrobów wielkogabarytowych. Ten rodzaj formy wrażliwy jest na zanieczyszczenie surowca. Produkt bywa kosztowniejszy w zakupie. Oferowany w dwóch typach:
- formy z wlewem bezpośrednim,
- formy z wlewem pośrednim.
Wybór odpowiedniego rodzaju formy wtryskowej powinien być poprzedzony analizą potrzeb przedsiębiorstwa oraz przyszłej produkcji. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy konsultantów, którzy pomogą w podjęciu satysfakcjonującej decyzji.