Poznaj metody formowania gwintów
Łączenie elementów, które mają pozostać nieruchome, można przeprowadzać na wiele sposobów od zastosowania klejenia po spawanie. W przypadku, gdy połączenie ma być demontowalne, najczęściej wybieraną metodą jest używanie elementów złącznych w postaci śrub i nakrętek, śrub wkręcanych w nagwintowany element lub użycie pręta z naciętym gwintem. Do przygotowania odpowiedniego gwintu można stosować różne techniki, w zależności od rodzaju części, na jakiej ma być wykonany oraz jego charakterystyki. Dla gwintów zewnętrznych umieszczanych na wałkach lub prętach oraz wewnętrznych w tulejach i cylindrach stosowane jest toczenie gwintów. Przekonajmy się, jak pracuje gwint i jak powstaje.
Jak działa gwint?
Gwint jest wykorzystywany do trwałego, lecz dającego się rozłączyć połączenia dwóch elementów metalowych. Elementy są utrzymywane we właściwym położeniu za sprawą tarcia pojawiającego się między powierzchniami zwojów umieszczonych na obu częściach. Ze względu na swoją długość stykają się one ze sobą na znacznym obszarze, pojawiające się siły są więc dość duże. Połączenie nie ulega samoczynnemu rozłączeniu ani poluzowaniu, gdy zostanie wykonane z odpowiednim momentem dokręcającym, który z jednej strony gwarantuje wystarczające tarcie, z drugiej nie przekracza granicy plastyczności materiału i nie powoduje jego uszkodzenia.
Jak wykonuje się gwinty?
Gwinty mogą być formowane przez toczenie (gwinty zewnętrzne) albo wytaczanie (gwinty wewnętrzne). Do ich wykonania używa się właściwie dobranego noża tokarskiego, który pozwala na uzyskanie odpowiedniego zagęszczenia zwojów przy określonej prędkości posuwu i liczbie przejść. Toczenie przebiega tak, jak w przypadku wytwarzania innych elementów. Przemieszczający się wzdłuż osi rotacji przedmiotu obrabianego – wałka lub cylindra – nóż tokarski odspaja wióry, tworząc nacięcie o określonym skoku. Gwinty powstające maszynowo wyróżniają się wysoką dokładnością, a ich tworzenie jest znacznie szybsze niż w przypadku korzystania z ręcznej narzynki i może być wykonane także dla większych średnic.