Na czym polega regeneracja form wtryskowych?
Seryjną produkcję jednakowych przedmiotów z tworzywa sztucznego osiągamy dzięki zastosowaniu form wtryskowych. Podczas ich przygotowania pracuje zespół specjalistów wykorzystujących doświadczenie i osiągnięcia technologiczne z różnych dziedzin. Wytworzenie formy wtryskowej to proces złożony z wielu etapów, dlatego uzyskane narzędzie warto chronić przed zniszczeniem i poddawać regeneracji.
Jak przywrócić formie wtryskowej pierwotne właściwości?
Nie sposób odmówić naturalnym materiałom takim jak drewno, metal, a nawet szkło szlachetności i uroku. Jednak wysoka specjalizacja wielu dziedzin życia będąca znakiem naszych czasów wymaga korzystania także z produktów otrzymywanych dzięki przetwórstwu tworzyw sztucznych. Zastosowanie polimerów zapewnia uzyskanie produktów o skomplikowanej i bogatej w detale budowie. Dodatkowo nowoczesne metody wytwarzania gwarantują seryjną produkcję, czyli przygotowanie dowolnej ilości produktów o jednakowej konstrukcji i tych samych właściwościach. W omawianym procesie główną rolę odgrywają formy wtryskowe.
Wykonane ze stali po serii precyzyjnych wyliczeń projektowych z zastosowaniem pracy urządzeń sterowanych komputerowo stały się nieodzowną częścią przemysłu tworzyw sztucznych. Ich wykorzystanie usprawnia i przyspiesza prace na linii produkcyjnej, gwarantując niezawodny efekt. Oznacza to, że formy wtryskowe poddawane są intensywnemu użytkowaniu, narażającemu je na znaczne obciążenie. Eksploatacja urządzeń doprowadza wcześniej czy później do wyraźnego zużycia, a nawet uszkodzenia. Bardzo często pierwsze defekty są trudne do zauważenia, ale o ich obecności może świadczyć pogarszająca się jakość wyprasek. Dopiero wnikliwe oględziny przy wsparciu urządzeń optycznych lub nieniszczących metod diagnostycznych pomagają wykryć mikropęknięcia, zarysowania, wgłębienia czy inne usterki.
Po badaniach oraz analizie dokumentacji formy wtryskowej przygotowujemy plan regeneracji. Wykorzystujemy nowoczesne mechaniczne narzędzia precyzyjne do przywrócenie formie pierwotnych właściwości. Metodę naprawy dobieramy w zależności od budowy formy, stopnia skomplikowania gniazd formujących oraz rodzaju i rozległości uszkodzenia.
Naprawa formy wtryskowej może wymagać:
- odnowienia jej krawędzi,
- odbudowy lub naprawy brzegów czy rantów,
- ponownego wypolerowania ścianek,
- rekonstrukcji nieciągłości.
Zalety regeneracji form wtryskowych
Po wykonaniu kompleksowych prac naprawczych należy przeprowadzić testy oceniające skuteczność wykonanych zabiegów. Jeśli uzyskane rezultaty nie budzą wątpliwości, to urządzenie trafia do właściciela.
Regeneracja formy wtryskowej to efektywna metoda przywrócenia jej właściwości ze stanu poprodukcyjnego. Z oczywistych powodów stanowi dla posiadacza narzędzia dogodne rozwiązanie. Przede wszystkim umożliwia dalszą eksploatację urządzenia bez ponoszenia nakładów na zakup nowej formy. Pozwala skrócić przerwę na linii produkcyjnej, gdyż regeneracja formy wtryskowej wymaga krótszego czasu niż opracowanie i wyprodukowanie nowego modelu.
Mając na uwadze względy ekonomiczne, nie zapominajmy o kwestiach związanych z ochroną środowiska naturalnego. Przedłużenie walorów użytkowych formy wtryskowej to oszczędność materiału, ale też energii wymaganej do produkcji kolejnego egzemplarza. Regeneracja form wtryskowych wpisuje się doskonale w zasady odpowiedzialnej i zrównoważonej produkcji. Dlatego gorąco zachęcamy do zadbania o regularny przegląd i serwisowanie form wtryskowych.